Braca-sport

Brača-Sport mission and philosophy is to design, develop and produce the best performing paddle for every paddler. We believe that each paddler has different needs and therefore each paddle should be uniquely designed. Different designs work better for different padlers and environments. Our goal si to continue research, developement and creation of a diverse range of products that satisfy the vast variety of paddlers. We are the only manufacturer to engineer paddles in every paddling category: Canoe Polo, Dragon Boat, Flatwater, Freestyle, Marathon, Ocean Racing, Outrigger Slalom, Touring, Waveski and Wildwater. With a total of 130 different canoe and kayak paddles with over 400 000 configurations we have the right paddle for everyone.

Our paddles have been designed using the latest technology available, inspired by the comments and in collaboration with some of the world‘s most successfull paddlers and coaches. We invented the revolutionary „tear-drop“ blade concept that redefined paddle performance and is now being copied by other manufacturers.
This has become the „de facto“ blade in the paddling community and
the world‘s only mechanical energy paddle concept.

We are the only manufacturer to engineer and produce carbon fabrics and paddles. This provides the ability to produce a very specific and fine grain unidirectional high module carbon (HMC) fabric layers in contrast to what is available in the market. The diverse range of specific and fine grain materials is the key improvement enabler of the paddle‘s performance characteristic. 

Brača-Sport168
Kayakcentrum.com

Jiří Mačkal
Dobrkovská Lhotka 76
37401 Trhové Sviny

IČ 60824344
DIČ CZ7112061352

Gsm +420 602735101
Gsm +420 602595958
Kanc +420 384972911
Kanc +420 384972977
Fax +420 384972913

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.braca-sport.cz

Braca olympic games

click on picture to enlarge

Reed

Our Reed garments sell worldwide, providing protection and warmth so you can concentrate on having fun. We sell to a wide range of people who enjoy outdoor activities whether it be paddling, skiing, swimming or one of many other sports.

Our clothing is now well known for its durability and excellence and has been recognised by explorers, instructors, film crews, super stars, Royalty, Olympic teams, ocean swimmers, the Emergency Services, special needs swimmers, surfers, kayakers, divers, allergy sufferers and the folks at the local club too.

Most of our products are made here in the UK. The benefits of this have not just been earth saving. By keeping it British, we have been able to offer an unprecendented pre-sales and after-sales service to each of our customers, a dialogue that we continue to value greatly. You are the ones who give us our best ideas!

Address

Reed Chill Cheater Ltd
Chapel Street
Braunton
Devon
England
EX33 1EL

www.chillcheater.com

+44 (0) 1271 815828

UK Limited Company Number 3727358

VAT Number:
GB 729037233 

MScomposite

Od roku 1994 působí na trhu v oblasti výroby kompozitových sportovních lodí a dílů pro vybavení sportovišť dynamická jihočeská firma Macro Sport. Bývalý závodník v kanoistice na divoké vodě Jiří Mačkal přinesl znalosti a zkušenosti ze stavby závodních lodí do svého výrobního programu a pod nynější značkou MS Composite - MSC vyrábí a prodává precizně zpracované lodě pro expediční a arktickou turistiku i lodě pro vrcholový sport do mnoha zemí světa.

Souběžně s touto výrobou spolupracujeme se svými zákazníky na vývoji a výrobě malých a středních kompozitových lodí určených pro mořskou plavbu, transportních velkoobjemových cisteren na agresivní kapaliny, výrobou krytů na různé stroje a vozidla nebo stavební díly, a jiné složitější kompozitové konstrukce.

Používáme materiály ze skelných, diolenových, kevlarových a uhlíkových vláken v masivních i sendvičových konstrukcích. Při technologii Hand lay-up - ruční laminace za vytvrzování v otevřených formách nebo ve vakuu. Používáme polyesterové, vinilesterové a epoxidové pryskyřice.

Na základě mnohaletých zkušeností s praktickými aplikacemi kompozitních materiálů jednak v průmyslu tak i sportu jsme schopni hledat se zákazníkem optimální cestu vývoje nového projektu anebo hledání úspornějších a efektivnějších postupů v již běžící výrobě. Nabízíme kompletní servis od konzultace po návrh a výrobu modelu výrobku. Vyrobíme i složité mnohodílné formy na výrobky, které si můžete prohlédnout na našich webových stránkách.

Kontaktovat nás můžete na adresách uvedených na záložce kontakty nebo nás osobně navštívit v naší nové provozovně v Dobrkovské Lhotce v Novohradských Horách.

Sídlo společnosti:

MS-Composite
Dobrkovská Lhotka 76
374 01 Trhové Sviny

OFFICE:
tel.: +420 384 972 911
fax: +420 384 972 913
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.mscomposite.cz

OTEVÍRACÍ DOBA
po-pá: 7:00 - 16:00

Jiří Mačkal
Director
+420 602 735 101
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Objednávky
+420 602 595 958
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

MScompositeBraca-sportReed

Copyright © 2012 WWRC White Water Racing Team // site created vddesign.cz